• (71) 363-45-97
  • Periodontologia
  • ul. Jordanowska 26, Wrocław
Czy przydatne?
89% pozytywne
67 głosów

Leczenie paradontozy

Leczenie paradontozy ma różny przebieg w zależności od stanu zaawansowania tej choroby dziąseł. Paradontoza zaczyna się od zapalenia i bólu dziąseł, które można wyleczyć oczyszczając zęby z kamienia nazębnego i stosując bardzo dokładne zabiegi higieniczne. Natomiast, gdy zęby są mocno rozchwiane i bliskie wypadaniu należy zastosować odpowiednie zabiegi chirurgiczne oferowane przez przychodnię dentystyczną Wrocław - CLINIDENT:

Higiena jest najważniejsza

– paradontoza jest powodowana przez bakterie, dlatego należy bezwzględnie stosować wszelkie dostępne zabiegi higieniczne jamy ustnej. Dokładne szczotkowanie zębów (nawet gdy krwawią dziąsła), używanie płynów antybakteryjnych do płukania jamy ustnej, używanie nici dentystycznej – te wszystkie zabiegi muszą być bezwzględnie wykonywane w każdym stadium rozwoju paradontozy.

Kamień nazębny - usuwanie

– jest główną przyczyną paradontozy. Zaczyna się od płytki nazębnej, która składa się z bakterii, śliny i resztek pokarmu. Jest praktycznie bezbarwna – okłada się na zębach u każdego, jeśli się jej nie pozbywamy przez mycie zębów, bardzo szybko ulega mineralizacji. I w taki sposób powstaje kamień nazębny. Jest on idealnym siedliskiem dla bakterii, które w spokoju mogą produkować toksyny podrażniające dziąsła. Dlatego jednym z pierwszych zabiegów podczas leczenia paradontozy jest skaling zębów – usuwanie kamienia nazębnego w gabinecie dentystycznym Wrocław - CLINIDENT.

Oczyszczanie korzeni zębów - kiretaż

– jeśli paradontoza jest zaawansowana, należy oczyścić korzenie zębów ze złogów, które na nich się nagromadziły. Wydzielane przez bakterie toksyny powodują odchodzenie dziąseł od zębów i ich korzeni. W ten sposób kieszonki dziąsłowe ulegają znacznemu pogłębieniu – stanowią idealne schronienie niezagrożone atakiem szczoteczki do zębów, bakterie mogą się tam szybko rozwijać i atakować dalsze tkanki przyzębia. Zabieg oczyszczania korzeni zębów nazywa się kiretaż i jest wykonywany w gabinecie dentystycznym CLINIDENT we Wrocławiu.

Szynowanie zębów

– polega na połączeniu na czas leczenia choroby dziąseł wszystkich zębów sztywną szyną. Dzięki temu zęby będą się mniej chwiały. Niezmienna pozycja korzeni ułatwi ich połączenie z ozębną (ponowne przyrośniecie do kości).

Chirurgiczna odbudowa kości

– w bardzo ciężkich przypadkach kość wokół korzeni zębów może ulec znacznemu zanikowi. Bez interwencji chirurgicznej szanse utrzymania zębów spadają praktycznie do zera. Brak kostny uzupełnia się odpowiednim biokompatybilnym materiałem – stymuluje on kość do wzrostu i z czasem zostaje przez nią zastąpiony.


Wszystkie te zabiegi periodontologiczne oferowane przez CLINIDENT - Wrocław są ze sobą powiązane. Leczenie choroby dziąseł rozpoczyna się od odpowiedniego zadbania o ich higienę. Przy lekkim zapaleniu dziąseł już sama poprawa higieny jamy ustnej może okazać się skuteczna. Następnie wykonuje się oczyszczenie zębów z kamienia nazębnego. I tak w zależności od stanu zaawansowania paradontozy dodaje się kolejny zabieg. Jednak nigdy nie pomija się zabiegu wcześniejszego! Samo oczyszczenie z kamienia nazębnego nigdy nie będzie skuteczne bez lepszego zadbania o higienę. Tak samo szynowanie zębów nic nie pomoże jeśli wcześniej zęby i ich korzenie nie zostaną profesjonalnie oczyszczone. Dodatkowo stomatolog może przepisać odpowiednie antybiotyki, które ułatwiają walkę z bakteriami.

W każdym przypadku po przeprowadzeniu wywiadu i badaniu klinicznym stomatolog zaplanuje najlepszy plan leczenia dla choroby dziąseł. Pamiętajmy, że dla dobra własnych zębów należy bezwzględnie stosować się do zaleceń lekarza periodontologa.

Leczenie paradontozy we
Leczenie paradontozy
Skomentuj, zadaj pytanie lekarzowi:
Opinie, pytania i komentarze 0
  • Zostań pierwszą osobą, która skomentuje ten wpis.
W tym dziale: Leczenie paradontozy we Wrocławiu, paradontoza leczenie.