• (71) 363-45-97
  • Periodontologia
  • ul. Jordanowska 26, Wrocław
Czy przydatne?
80% pozytywne
47 głosów

Kiretaż

Kiretaż polega na oczyszczeniu kieszonek dziąsłowych ze wszystkich zanieczyszczeń mogących stanowić przyczynę zapalenia przyzębia. Wykonuje się go często przy zastosowaniu znieczulenia miejscowego. W tak zwanej kieszonce dziąsłowej (miejsce między dziąsłem, a szyjką zęba – może być bardzo pogłębiona z powodu postępującego zapalenia przyzębia, zazwyczaj jest płytka, nie głębsza niż milimetr) mogą się zbierać bakterie, resztki pokarmu i powstawać kamień nazębny. Są to najczęstsze przyczyny zapalenia przyzębia. Aby uniknąć dalszego rozwoju stanów chorobowych, należy jak najdokładniej oczyścić to miejsce. Kiretaż wykonuje się na dwa sposoby: otwarty i zamknięty.

Kiretaż otwarty

Kiretaż otwarty polega na nacięciu dziąsła i odsłonięciu całej szyjki zębowej wraz z kością przyzębia. Tak odsłoniętą szyjkę oczyszcza się z wszelkich ciał obcych za pomocą specjalnych narzędzi. Po oczyszczeniu na dziąsło zakłada się szwy. Tę metodę kiretażu otwartego stosuje się w przypadku zaawansowanej choroby przyzębia, kiedy dziąsło bardzo głęboko jest oddzielone od zęba i nie można oczyścić go w inny sposób.

Kiretaż zamknięty

Kiretaż zamknięty jest to oczyszczenie kieszonek przyzębnych bez rozcinania dziąsła.

Odpowiednio przeprowadzony kiretaż umożliwia zlikwidowanie stanu zapalnego przyzębia. Usuwa czynniki powodujące zapalenie – kamień nazębny i inne zanieczyszczenia. Umożliwia prawidłowe połączenie się tkanek przyzębia z korzeniem zęba.

Skomentuj, zadaj pytanie lekarzowi:
Opinie, pytania i komentarze 0
  • Zostań pierwszą osobą, która skomentuje ten wpis.
W tym dziale: Kiretarz Wrocław, zabieg kiretasz Wrocław.