• (71) 363-45-97
  • Periodontologia
  • ul. Jordanowska 26, Wrocław
Czy przydatne?
95% pozytywne
95 głosów

Leczenie aftów

Afty to biała, lub żółta w kolorze nadżerka jamy ustnej. Występują na błonie śluzowej w przedsionku jamy ustnej, na podniebieniu miękkim, lub pod językiem. Są bolesne, nieprzyjemne, pojawiają się niespodziewanie i nie wiadomo do końca dlaczego. Zaczynają się od lekkiego zaczerwienienia w jamie ustnej, w którego środku pojawia się biała lub żółta plamka. Są niewielkie, od 3 do 10 mm. Mogą występować pojedynczo, lub po kilka jednocześnie. Nawet nieleczone ustępują po około tygodniu. Mogą wystąpić raz i więcej nie powrócić, lub też atakować cyklicznie w nieregularnych odstępach czasu.

Przyczyny powstawania aft są najprawdopodobniej związane z osłabieniem organizmu i systemu odpornościowego. Wszelkie choroby ogólnoustrojowe, nasilony stres, nieodpowiednia dieta i przemęczenie sprzyjają powstawaniu aft.

Jak leczyć afty?

Zazwyczaj pomoc lekarska jest niepotrzebna. Tylko jeśli występowanie aft jest częste i są dokuczliwe należy udać się po poradę do periodontologa kliniki dentystycznej CLINIDENT we Wrocławiu. W wyjątkowych przypadkach aft ozy konieczna jest kuracja antybiotykowa lub steroidowa. Najczęściej zalecana kuracją jest stosowanie wszelkiego rodzaju płukanek odkażających i środków przeciwbólowych. W aptekach jest wiele odkażających środków do płukania jamy ustnej dostępnych bez recepty i maści przeciwbólowych. Wybór konkretnego preparatu zależy od indywidualnych preferencji i odczuwalnej skuteczności.

Możemy także zastosować domowe sposoby leczenia aft. Skuteczny jest odwar z wody różanej, który odkaża i łagodzi ból. Także substancje zawarte w herbacie maja działanie przeciwbólowe – można przykładać do miejsc objętych nadżerką doparzoną i wystudzona torebkę herbaty. Ogólnie wszystkie napary odkażające mogą okazać się skuteczne. Są to: napar z szałwii, płukanki z rumianku, łopianu lekarskiego, liści malin, czy czerwonej koniczyny. Silne właściwości odkażające ma woda utleniona rozcieńczona z czystą wodą w stosunku 1 część wody utlenionej do 10 części czystej wody.

Bardzo ważna w leczeniu aftozy może okazać się dieta. Oczywiście należy uważać na przyprawy (sól, pikantność) i temperaturę (zaleca się letnie napoje i pokarmy), aby nie podrażniać miejsc zapalnych. Jeśli afty mają skłonność do nawrotów należy zadbać o prawidłową dietę bogatą w witaminy i składniki mineralne – juz to może przynieść znaczna poprawę w walce z aftozą. W razie jakichkolwiek wątpliwości należy udać się po poradę do periodontologa lub stomatologa w gabinecie CLINIDENT we Wrocławiu.

Skomentuj, zadaj pytanie lekarzowi:
Opinie, pytania i komentarze 0
  • Zostań pierwszą osobą, która skomentuje ten wpis.
W tym dziale: Przyczyny powstawania aftów? Leczenie afty Wrocław. Zaczerwienione dziąsła i czerwone plamy w jamie ustnej.