• (71) 363-45-97
  • Periodontologia
  • ul. Jordanowska 26, Wrocław

Periodontologia Wrocław


Choroba dziąseł zazwyczaj jest stanem zapalnym dziąseł. Jest to pierwszy etap zapalenia przyzębia, które nie leczone prowadzi do poważniejszych powikłań i chorób przyzębia – paradontozy. To może prowadzić do utraty zębów. Jest wiele przyczyn chorób dziąseł, ale najczęstszą jest niewystarczające dbanie o higienę jamy ustnej.

Zapalenie dziąseł wywołane przez płytkę nazębną

Zapalenie dziąseł Wrocław
Zapalenie dziąseł - Płytka nazębna

– płytka nazębna jest żółtym lub prawie bezbarwnym nalotem na zębach. Składa się ze śliny, resztek pokarmowych i bakterii. Na zębach niedokładnie czyszczonych gromadzi się ona w znacznej ilości i następuje jej mineralizacja – bakterie i resztki pokarmowe wysycają się składnikami mineralnymi – i w taki sposób powstaje kamień nazębny. Jest to dodatkowe siedlisko dla bakterii. Bakterie wydzielają różnego rodzaju toksyny i kwasy, które podrażniają dziąsła i prowadzą do stanów zapalnych.

Choroby dziąseł modyfikowane przez czynniki ogólne:

Związane z układem hormonalnym – zaburzenia w układzie hormonalnym mogą być przyczyną zapalenia dziąseł. Wiążą się one z etapami rozwoju, w których zaburzenia hormonalne mogą wystąpić naturalnie. Mogą to być: zapalenie dziąseł w okresie dojrzewania, zapalenie dziąseł podczas ciąży, zapalenie dziąseł podczas menstruacji, bądź zapalenie dziąseł podczas przyjmowania doustnych środków antykoncepcyjnych. Gospodarka hormonalna naszego organizmu może być zaburzona także przez przewlekłe choroby, jak przykładowo cukrzyca.

Związane z chorobami krwi

– wszystkie schorzenia dotyczące układu krwionośnego mogą powodować zapalenie dziąseł. Wiąże się to z obniżeniem odporności organizmu i ogólnym jego osłabieniem. Taki chorobami mogą być: hemofilia, białaczka.

Choroby dziąseł modyfikowane przez leki

– konieczność długotrwałego stosowania leków, np. przeciwpadaczkowych, czy leków u Pacjentów po przeszczepie narządów, leków stosowanych przy nadciśnieniu, blokerów kanału wapniowego, może prowadzić do zapalenia dziąseł (przerostów dziąseł).

Choroby dziąseł modyfikowane zaburzeniami w odżywianiu

Choroba dziąsła Wrocław
Choroba dziąsła

– niezdrowa dieta, niewłaściwe odżywianie mogą powodować przewlekłe zapalenie dziąseł. Znany nam z filmów o piratach szkorbut jest właśnie spowodowany brakiem witamin w pożywieniu. Szkorbut jest bardzo ostro przebiegającą paradontozą. Jeśli wyeliminujemy wszystkie powyższe przyczyny zapalenia dziąseł, należy zastanowić się nad sposobem odżywiania – urozmaicić dietę, wprowadzić więcej regularności. Z dietą i trybem życia wiąże się jeszcze przemęczenie i stres, które także mogą być przyczynami zapalenia dziąseł.

Wszelkiego rodzaju choroby ogólnoustrojowe, a nawet alergie, także mogą być przyczyną zapalenia dziąseł.

Periodontolog Wrocław