• (71) 363-45-97
 • Usuwanie ósemek
 • ul. Jordanowska 26, Wrocław
Czy przydatne?
70% pozytywne
47 głosów

Usuwanie ósemek Wrocław

Ósemki są trzecimi zębami trzonowymi. Wyrzynają się między 15 a 25 rokiem życia. Jednak nie jest to regułą, u niektórych nie wyrzynają się wcale. Ósemki są ostatnimi zębami, najtrudniej jest o nie dbać, często rosną w nieprawidłowy sposób. Dlatego często się psują, nieprawidłowo rosnące powodują ból, czy przesuwanie się sąsiadujących zębów. Na ósemki należy zwracać szczególną uwagę. Lekaż stomatolog we Wrocławiu może zalecić ich usunięcie, aby uniknąć większych problemów w przyszłości.


Najczęstsze wskazania do usunięcia ósemek:

 • próchnica

  – położenie ósemek często uniemożliwia wystarczające dbanie o ich higienę, najprościej mówiąc: nie można dosięgnąć do nich szczoteczką. To powoduje szybkie psucie się ósemek.
 • zapalenie dziąsła

  – także spowodowane położeniem i trudnościami w dbaniu o ósemki. Osadzające się bakterie mogą powodować stany zapalne.
 • leczenie ortodontyczne
  – wyrzynające się ósemki mogą powodować przesuwanie się sąsiednich zębów, w ten sposób niwecząc wcześniejsze długotrwałe leczenie ortodontyczne. Mogą także wrastać pod sąsiednie zęby powodując ból i przemieszczanie się siódemek.
 • wskazania protetyczne
  – u niektórych Pacjentów, gdy istnieje konieczność wykonania protezy, ósemki mogą uniemożliwiać prawidłowe jej ułożenie. U Pacjentów, którzy protezy już posiadają, wyrzynanie się ósemek może powodować podrażnienia.
 • torbiele (cysty)

  – gdy ósemki nie przebiją się przez błonę śluzową (nie wyrżną się) wokół nich mogą tworzyć się cysty. Przez nie może pojawić się wiele komplikacji (stany zapalne kości i okolicznych tkanek, przemieszczanie się i infekcje sąsiednich zębów).

Każdy przypadek, który kwalifikuje Pacjenta do usunięcia ósemek jest indywidualny. Powinien być konsultowany z chirurgiem stomatologiem. Najlepszym rozwiązaniem są regularne wizyty kontrolne, podczas których chirurg stomatolog Wrocław w najwłaściwszym momencie będzie mógł dostrzec nieprawidłowości.

Chirurgiczne usuwanie ósemek
Chirurgiczne usuwanie ósemek

Jak przebiega zabieg usuwania ósemek:

Usuwanie ósemek Wrocław jest zabiegiem chirurgicznym wykonywanym przez chirurga stomatologa. Najczęściej odbywa się w gabinecie stomatologicznym we Wrocławiu przy zastosowaniu znieczulenia miejscowego. Jednak w niektórych przypadkach konieczne jest znieczulenie ogólne (silne odruchy wymiotne, trudne warunki do przeprowadzenia zabiegu). Na początku Pacjent jest poddawany znieczuleniu miejscowemu, dzięki temu udaje się całkowicie uniknąć bólu. Następnie chirurg stomatolog nacina błonę śluzową i usuwa ząb, najczęściej w kawałkach (zabieg ten często jest nazywany „dłutowaniem”). Największą niedogodnością pozostają wibracje powodowane przez wiertło chirurgiczne. Po usunięciu ósemki rana musi zostać zszyta. Cały zabieg trwa od kilkunastu do kilkudziesięciu minut. Jest to uzależnione od położenia zęba i ogólnych warunków stomatologicznych. Po ustąpieniu efektów znieczulenia pojawia się ból jak po każdym zabiegu chirurgicznym.

Przez okres gojenia się rany należy stosować się do wskazań chirurga stomatologa. Przez 2 dni nie wolno palić, należy unikać gorących napoi i posiłków, nie wolno przepłukiwać jamy ustnej ani czyścić zębów w okolicach rany. Należy unikać wysiłku fizycznego. Jeśli pojawią się dolegliwości bólowe można zastosować środek przeciwbólowy według wskazań chirurga stomatologa Wrocław. W razie pojawienia się opuchlizny można zastosować okłady na policzek. Gdy wystąpi gorączka, długotrwały nasilony ból, czy krwawienie należy bezzwłocznie skontaktować się z chirurgiem stomatologiem w naszym gabinecie chirurgii stomatologicznej CLINIDENT we Wrocławiu.

Po usunięciu ósemki:
Skomentuj, zadaj pytanie lekarzowi:
Opinie, pytania i komentarze 0
 • Zostań pierwszą osobą, która skomentuje ten wpis.
W tym dziale: Chirurgiczne usuwanie jednej ósemki Wrocław, wyrywanie zębów ósmych we Wrocławiu, ekstrakcja zatrzymanej ósemki Wrocław, usuwanie ósemek Wrocław, wyrywanie ósemek we Wrocławiu.