Promocja jesień 2019 - zwrot kosztów pierwszej wizyty!

Wypełnij formularz kontaktowy lub zadzwoń (71) 363 45 97 aby zbadać wady i nieprawidłowości zgryzu.

W przypadku podjęcia leczenia ortodontycznego (założenie aparatu), koszt pierwszej wizyty zwracamy!

  • (71) 363-45-97
  • Aparat stały
  • ul. Jordanowska 26, Wrocław
Czy przydatne?
92% pozytywne
102 głosy

Aparaty typu Damon


Aparat Damon jest rodzajem aparatu stałego bezligaturowego. Aparaty bezligaturowe są pozbawione gumek (ligatur) utrzymujących łuk aparatu w zamkach. Zamki aparatu typu Damon utrzymują łuk za pomocą odpowiedniego zatrzasku. Daje to wiele pozytywnych efektów.

Aparaty typu Damon wykorzystują naturalne funkcje organizmu do przesuwania zębów w łuku. Dzięki zastosowaniu niewielkich, ale stale działających sił możliwe jest bezekstrakcyjne (bez konieczności usuwania zębów) leczenie u ortodonty nawet poważnych wad zgryzu. Znaczna część wad zgryzu jest spowodowana brakiem równowagi między siłami działania mięśni warg, policzków i języka. Przez to łuki zębowe są zwężane, zęby się wychylają, przestawiają i ulegają stłoczeniom. Zastosowanie aparatu typu Damon wywołuje reakcję mięśni i zrównoważenie ich sił działających na zęby. Dodatkowo za pomocą aktywnej siły aparatu zęby są ustawiane na prawidłowych pozycjach.

Ciągłe i jednostajne dozowanie sił aktywnych na zęby jest możliwe dzięki zastosowaniu zamków bezligaturowych w systemie niskiego tarcia. Polega to na wyeliminowaniu sztywnego połączenia łuku aparatu z zamkiem przy pomocy ligatur. W aparatach typu Damon zęby mogą swobodnie przesuwać się wzdłuż łuku aparatu ortodontycznego, co w przypadku zamków z ligaturą było utrudnione przez duże siły tarcia między łukiem a ligaturami. Dzięki temu raz zadana siła aktywna podczas regulacji aparatu działa jednostajnie przez długi czas. Eliminuje to konieczność częstych wizyt i regulacji aparatu w gabinecie ortodontycznym CLINIDENT we Wrocławiu, jak i częstej wymiany ligatur. Znaczne siły tarcia w klasycznych aparatach zmuszają do zadania znacznej siły podczas regulacji, a przez to aparat działa jakby skokowo – maksymalnie tuz po regulacji, a z czasem coraz słabiej aż do następnej wizyty u ortodonty. Jest to bardzo męczące dla kości i innych tkanek utrzymujących zęby w zębodole. Dużo bardziej naturalne jest powolne, ale jednostajne przesuwanie zębów za pomocą niewielkich sił. Odpowiednia konstrukcja zamków i łuku aparatu typu Damon umożliwia właśnie takie działanie.

Dzięki zastosowaniu najnowocześniejszych, przyjaznych dla organizmu metod terapii ortodontycznej czas leczenia u ortodonty ulega wyraźnemu skróceniu. Zęby przemieszczają się w bardziej naturalny sposób i robią to zdecydowanie szybciej i bezpieczniej. Umożliwia to zastosowanie ciągle działających i bardziej zrównoważonych sił. Zmnijejsza to też dolegliwości bólowe związane z regulacją aparatu ortodontycznego. Leczenie ortodontyczne staje się znacznie bardziej komfortowe, krótsze i efektywne.

Dodatkową zaletą jest łatwość w utrzymywaniu higieny jamy ustnej. Aparat typu Damon jest pozbawiony ostrych krawędzi i zakamarków, które powstają pod ligaturami klasycznych aparatów stałych. W takich zakamarkach bardzo szybko osadzają się resztki pokarmu i inne zanieczyszczenia, które trudno jest usunąć. A niedokładne dbanie o higienę jamy ustnej podczas noszenia aparatu stałego może skutkować szybkim osadzaniem się kamienia nazębnego i powstaniem ubytków próchniczych, których nie można wyleczyć przed zdjęciem aparatu z zębów. Może to doprowadzić do konieczności przerwania leczenia ortodontycznego przed czasem. W przypadku aparatów bezligaturowych ten problem został poważnie ograniczony. Dotarcie nawet do najtrudniejszych zakamarków w takim aparacie nie stanowi większego problemu.

Z łatwością w dbaniu o higienę wiąże się też estetyka takiego aparatu. Jest on wyposażony w niewielkie zamki, które nie rzucają się tak bardzo w oczy jak zamki aparatów wyposażonych w ligatury. Dodatkowym problemem jest szybkość z jaką ligatury ulegają odbarwieniu – często zaleca się ich wymianę co trzy miesiące, ponieważ stają się one mało estetyczne, a dodatkowo przestają spełniać swoją funkcję w dostateczny sposób.

Jeśli chcieliby Państwo dowiedzieć się więcej na temat nowoczesnych technik ortodontycznych i możliwości ich zastosowania w konkretnym przypadku, zapraszamy na konsultacje do naszego gabinetu ortodontycznego CLINIDENT we Wrocławiu. Nasi wykwalifikowani ortodonci odpowiedzą na wszelkie pytania i doradza najlepsze rozwiązanie.

Skomentuj, zadaj pytanie lekarzowi:
Opinie, pytania i komentarze 0
  • Zostań pierwszą osobą, która skomentuje ten wpis.
W tym dziale: Aparaty bez gumek na zębach, aparat typu Demon, aparaty ortodontyczne na zarzaski zamiast gumek, Aparaty ortodoncyjne bez konieczności usuwania zęba, bez wyrywania zębów.