Promocja wiosna 2019 - zwrot kosztów pierwszej wizyty!

Wypełnij formularz kontaktowy lub zadzwoń (71) 363 45 97 aby zbadać wady i nieprawidłowości zgryzu.

W przypadku podjęcia leczenia ortodontycznego (założenie aparatu), koszt pierwszej wizyty zwracamy!

  • (71) 363-45-97
  • Aparat stały
  • ul. Jordanowska 26, Wrocław
Czy przydatne?
85% pozytywne
114 głosy

Aparat Hyrax


Aparat ortodontyczny stały typu Hyrax służy do poszerzania zwężonej szczęki (górne zęby). Aparat mocuje się na stałe za pomocą metalowych pierścieni na zębach trzonowych. Do tych pierścieni przymocowany jest gruby łuk aparatu – jedna jego część ma jest poprowadzona przy zębach w kierunku przednim i ma za zadanie równomierne przesuwanie wszystkich zębów; drugi łuk jest przerzucony przy samym podniebieniu i połączony po środku śrubą ortodontyczną – ma ona za zadanie rozszerzać podniebienie i łączyć dwie strony aparatu ortodoncyjnego.

Poszerzanie podniebienia polega na zwiększeniu przestrzeni między zębami z lewej i prawej strony łuku zębowego. Podniebienie składa się z dwóch płyt kostnych, które po środku są połączone szwem podniebiennym. Aby poszerzyć łuk zębowy należy najpierw rozerwać szew podniebienny i ustawić zęby w odpowiednim położeniu względem siebie. Trwa to około miesiąca i wcale nie jest takie drastyczne na jakie brzmi. Śrubę aparatu należy rozkręcać raz dziennie, najlepiej przed snem. Rozerwanie szwu podniebiennego trwa około miesiąca - w tym czasie łuk zębowy powinien poszerzyć się do prawidłowego stanu. W kolejnych miesiącach szew podniebienny odbudowuje się w prawidłowej pozycji – dlatego nie ściąga się jeszcze aparatu. Trwa to od trzech do pięciu miesięcy.

Przez pierwszych kilka dni używania aparatu Hyrax mogą pojawić się dolegliwości bólowe – nie powinny być zbyt duże i zaradzić im mogą leki przeciwbólowe dostępne w aptekach. Mogą też pojawić się problemy z mówieniem. Śruba ortodontyczna na podniebieniu jest jednak dość sporym ciałem obcym, ale szybko można się do niej przyzwyczaić, wystarczy dużo rozmawiać, czytać na głos, czyli dużo ćwiczyć. Problemy z mówieniem powinny minąć po tygodniu. Bardzo ważne jest tez zachowanie odpowiedniej diety – unikać należy lepkich i twardych potraw. Trzeba też bardzo dobrze dbać o higienę jamy ustnej – szczotkować zęby po każdym posiłku, używać płynów do płukania jamy ustnej i odpowiednich szczoteczek do czyszczenia aparatu ortodontycznego.

Po rozszerzeniu podniebienia, czyli po około czterech tygodniach zazwyczaj są stosowane dodatkowe aparaty ortodontyczne. Przeważnie są to standardowe aparaty stałe wyposażone w zamki na każdym zębie. Służą one do prawidłowego ustawienia zębów w łuku. Dalsze leczenie u ortodonty odbywa się według indywidualnego planu. Podczas rozszerzania podniebienia może pojawić się szpara między jedynkami, zniknie ona samoistnie, lub zostanie zlikwidowana podczas dalszego leczenia ortodontycznego w gabinecie ortodontycznym Wrocław - CLINIDENT.

Zwężenie szczeki jest zazwyczaj przyczyną innych wad zgryzu. Może być to zgryz otwarty, zgryz krzyżowy, stłoczenia i rotacje zębów. Aby pozbyć się innych wad należy najpierw poszerzyć szczękę. W znacznym stopniu poprawia to wygląd i symetrię całej twarzy, pozwala swobodnie domykać usta, pozwala na lepsze dbanie o higienę jamy ustnej. Dodatkowo wąska szczęka może być przyczyna wad wymowy – w ustach może być za mało miejsca na język, dlatego nie może on swobodnie operować.

Aparat Hyrax może być stosowany zarówno u dzieci jak i u osób dorosłych. W zależności od wady zgryzu i indywidualnych predyspozycji może być łączony z innymi aparatami, które będą korygować zupełnie inne wady zgryzu. Jeśli mieliby Państwo jakiekolwiek wątpliwości związane ze zgryzem i prawidłowym ułożeniem zębów zapraszamy na konsultacje u ortodonty do naszego gabinetu CLINIDENT we Wrocławiu.

Skomentuj, zadaj pytanie lekarzowi:
Opinie, pytania i komentarze 0
  • Zostań pierwszą osobą, która skomentuje ten wpis.
W tym dziale: poszerzanie wąskiej szczęki - ortodonta Wrocław, rozszerzanie zbyt zwężonej żuchwy we Wrocławiu - aparaty Hyrax.