Promocja zima 2019 - zwrot kosztów pierwszej wizyty!

Wypełnij formularz kontaktowy lub zadzwoń (71) 363 45 97 aby zbadać wady i nieprawidłowości zgryzu.

W przypadku podjęcia leczenia ortodontycznego (założenie aparatu), koszt pierwszej wizyty zwracamy!

  • (71) 363-45-97
  • Aparat stały
  • ul. Jordanowska 26, Wrocław
Czy przydatne?
90% pozytywne
103 głosy

Aparat Twin-Block


Aparat ortodontyczny typu Twin-Block jest to bardzo popularny aparat ortodontyczny stosowany w czasie wzrostu organizmu (głównie podczas wymiany zębów mlecznych na stałe). Działa na dwa sposoby: aktywny – poprzez śrubę, za pomocą której rozszerzany jest łuk zębowy, oraz za pomocą sprężyn i klamer; czynnościowy – wykorzystuje siły mięśni do leczenia wad zgryzu u ortodonty.

Aparat ortodontyczny Twin Block Wrocław
Aparat ortodontyczny Twin Block

Aparat Twin-Block składa się z dwóch części: górnej i dolnej. Nie są one ze sobą połączone na stałe, ale muszą być używane jednocześnie. Utrzymywane są za pomocą klamer (odpowiednio dogiętych drutów ortodontycznych). Muszą być noszone zawsze, nawet podczas jedzenia i snu. Zdejmować aparat typu Twin-Block można jedynie podczas czynności higienicznych (mycie zębów i aparatu Twin-Block), oraz podczas uprawiania sportu. Budowa aparatu pozwala jeść, mówić i swobodnie oddychać. Oczywiście nie będzie to tak wygodne jak bez aparatu Twin-Block, ale nie można zdejmować go podczas jedzenia, mówienia, czy snu aby w pełni wykorzystać siły mięśni działające w tym czasie i przyzwyczajać mięśnie i kości do prawidłowego ustawienia żuchwy i szczęki.

Zależnie od wady zgryzu płyty mogą być wyposażone w śruby ortodontyczne, które maja za zadanie rozszerzać łuki zębowe. Może to dotyczyć szczęki i żuchwy, choć częściej śruba wymagana jest tylko w płycie górnej. Płyty aparatu Twin-Block zazębiają się ze sobą, nachodząc powierzchniami ześlizgowymi pod kątem 70 stopni. Służą one do wyrobienia nawyku wysuwania żuchwy do przodu w przypadku tyłozgryzów. Także wymuszane jest lekkie opuszczanie żuchwy, które ma na celu leczenie zgryzu głębokiego. Aparat typu Twin-Block oferowany przez dobrego ortodontę gabinetu CLINIDENT we Wrocławiu także kontroluje wyrzynanie się zębów stałych. W niektórych przypadkach może też dodatkowo służyć jako utrzymywacz przestrzeni.

Twin Block aparat ortodontyczny Wrocław
Twin Block aparat ortodontyczny

Ograniczona płyta górna i dolna ma taka zaletę, że może być zdejmowana, ale równie dobrze może zostać zamocowana na stałe. Jednak w takim wypadku dziecko będzie wyłączone z aktywności fizycznej, co może przynieść raczej negatywne skutki. Aparat Twin-Block należy aktywować – rozkręcić śruby poszerzające łuki zębowe i zmniejszyć szparę nagryzową, co wymusze coraz dalsze wysuwanie żuchwy do przodu. Dodatkowo lekarz ortodonta z gabinetu ortodontycznego CLINIDENT we Wrocławiu bada stan mięśni i kości głowy. Rozluźnia napięte szwy łączące kości czaszki. Dodatkowo instruuje małego Pacjenta jak odpowiednio dbać o higienę jamy ustnej (bardzo ważną w przypadku noszenia aparatu ortodontycznego typu Twin-Block).

Leczenie aparatem ortodontycznym Twin-Block trwa około 7-9 miesięcy. W tym czasie staw skroniowo-żuchwowy ulega stałej przebudowie (sprawdza się to próbując cofnąć żuchwę poprzez naciśnięcie na brodę Pacjenta – jeśli żuchwa nie cofa się, oznacza to, że leczenie ortodontyczne przyniosło pożądany efekt). Po zakończeniu leczenia aktywnym aparatem Twin-Block należy rozpocząć leczenie retencyjne – utrzymujące prawidłowy stan. Można do tego wykorzystać płytki aparatu ustalając ich stałą pozycję, lub zalecić używanie płytek retencyjnych lub założyć stałą szynę retencyjną.

Aparat Twin Block rzut boczny Wrocław
Aparat Twin Block rzut boczny

Aparat Twin-Block ma szereg zalet: pozwala na normalne funkcjonowanie (można w nim jeść, spać, mówić), przez co maksymalnie wykorzystuje siły mięśni twarzy do działania leczniczego; ułatwia oddychanie (wyciągnięcie języka z gardła); ustawia żuchwa w prawidłowej pozycji względem szczęki; koryguje i stymuluje prawidłowy rozwój całej czaszki. Dzięki nieustannemu działaniu aparat ortodontyczny tego typu przynosi bardzo szybkie i widoczne efekty. Pozwala uniknąć późniejszego długotrwałego i kosztownego leczenia u ortodonty. Zmienia nieprawidłowy układ stawu skroniowo-żuchwowego, którego nieprawidłowe funkcjonowanie może przenieść się na wiele pozornie niezwiązanych dolegliwości w wieku dorosłym (od bezsenności i ciężkich migren, po bóle kręgosłupa i poważne wady postawy).

Skomentuj, zadaj pytanie lekarzowi:
Opinie, pytania i komentarze 0
  • Zostań pierwszą osobą, która skomentuje ten wpis.
W tym dziale: Aparat dla dorastającej osoby utrzymujący mięśnie żuchwy na miejscu.